Loader
Tevhid Kitap
Küfrün Karanlıklarından, Vahyin Aydınlığına...

Ebu Hanzala Hoca Kim?

Tevhid Dergisi 2019-06-29

Devletin Bize Olan "IŞİD" Zulmü!

Halis Bayancuk… 2007 yılından itibaren Türkiye’nin merak ettiği Ebu Hanzala… 2006 yılında kurmuş olduğu mutlu yuvadan doğacak olan yavrusuna ‘Hanzala’ ismini vermeyi düşünüyordu. Oğlunun doğumundan önce de sonra da dünyadaki İslami çevre tarafından künye olarak kullandığı Ebu Hanzala olarak tanındı. Bu evlilikten tam 10 yıl sonra dünya meyvesi ‘Muhammed Hanzala’ doğmuştu. Ne acıdır ki oğlunun doğum haberini maalesef cezaevinde öğrenmişti. Zindan, Ebu Hanzala Hoca’nın her iki senede bir yaşadığı imtihan olacaktı. 

Ebu Hanzala Hoca, Yusuf’un Diyarından İstanbul’a Dönüyor

Türkiye’de gördüğü İslami eğitimi devam ettirmek için resmi yollarla gittiği Mısır’da 4 yıl 8 ay gibi bir süre kaldıktan sonra 2007 yılında -ki o sıralarda 23 yaşındaydı- Türkiye’ye mecburi dönüş yapmış, Kur’an ve Sünnet merkezli ‘La ilahe illallah Muhammedun Rasûlullah’ esasını temel kabul ederek Nebevi bir yöntem üzerine İslami davet çalışmalarına başlamıştı. İstanbul Bağcılar semtinde yapmış olduğu ‘Tevhid Dersleri’ sohbetleriyle tüm kesimlerden merakları üzerine çekmişti. Akıllarda bir soru dolaşıyordu: ‘Kimdi bu Ebu Hanzala?’

Ebu Hanzala Hoca sohbetlerinde Kur’an ve Sünnet’i günümüz coğrafyasına ve zamanına uygulayarak insanların içerisinde bulunduğu şirk, gaflet bataklığının acı hâlini açık delillerle ortaya koyuyordu. ‘Tüm Rasûllerin Ortak Daveti’ adını verdiği kitabı İslami çevre içerisinde ilgiyle karşılanmıştı. Belki de Bayancuk’un özgür halde iken yazdığı tek kitabı bu olacaktı…

Yusuf Diyarından Yusuf’un Mekanına…

Hakkı beyan ettikçe Türkiye’de yıllardır din adına kandırılmış olan halk tarafından dikkat çekiyor ve bazıları da saltanatlarının yok olup gitmesinden çekindiklerinden onu uzaktan gözlemliyordu. 01 Nisan 2008 senesine gelindiğinde İslam daveti için yapmış olduğu sohbetler artık göze batmış ve o dönemin şımarık müstekbirleri olan FETÖ’cüler tarafından tutuklanmıştı. Tevhid davetini engellemek için medyada servis edilip halkı ikna etmek üzere iftira niteliğinde bir başlık gerekiyordu. Bulunmuştu… İnsanları Allah’ın dininden uzaklaştırmak için her şirk zümresinin yaptığı gibi o dönemde revaçta olan ‘etiket’ olabilecek bir isim ortaya atılmıştı: El Kaide…

Ebu Hanzala Hoca’nın el Kaide sorumlusu olduğu iddia ediliyor ve manşetler bu haberle meşgul oluyordu. Yapılan bu tuzak geçmiş milletlerde olduğu gibi âlemlerin Rabbi tarafından farklı bir hikmetle ortaya çıkmış, bu süre zarfında medyaya servis edilen masabaşı haberler ters etki göstermiş Ebu Hanzala Hoca daha da merak edilir olmuştu. ‘Tevhid Dersleri’ olarak kullandığı resmi sitede yayınlamış olduğu ilmî derslerine ilgi giderek artmıştı.

13 ay sonra yani tarih 15 Mayıs 2009’u gösterdiğinde Ebu Hanzala Hoca, hakkında iddia edilen el Kaide yöneticiliği suçlamasından tahliye olmuş Kandıra F tipi Cezaevi’nden çıkmıştı.

FETÖ’cüler Devrede: ‘Senin el-Kaide olmadığını biliyoruz!’

 

Zalimin Karşısında Mazlumun Yanındayız!  

Üzerine yapılan baskılara rağmen İslami davet konusunda geri adım atmayan Ebu Hanzala Hoca cezaevinden çıktıktan sonra tekrardan ilmî faaliyetlerine devam etmiş ve hakkı anlatmaması için 12 Nisan 2011 yılında tekrardan tutuklanmıştı. Senaryo değişmedi. El Kaide… Ne acıdır ki halkı kandırmak için Türkiye medyasında ‘El Kaide’nin Türkiye Sorumlusu Yakalandı’ şeklinde haberler günlerce lanse edilse de Türk Emniyeti tarafından bir itiraf gerçekleşmişti: ‘Senin el Kaide olmadığını biz de biliyoruz…’ Elbette bu, sistemin son itirafı olmayacaktı.

Ortaya atılan iddia ‘iftira’ olduğundan dolayı ispat edilemedi ve 2 yıl sonra 24 Ocak 2013’te Halis Bayancuk serbest bırakılarak Edirne F tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Ebu Hanzala Hoca’nın İslam Daveti Genişliyor…

Edirne Cezaevi’nden çıktıktan sonra Ebu Hanzala Hoca ilmî ve davet çalışmalarına -Allah’ın izniyle- hız kesmeden devam etti. Birileri tuzak kuruyor fakat Allah (cc) ise farklı şekilde takdir ediyordu. Bu dönemden sonra Ebu Hanzala Hoca’nın sohbetlerine ilgi artmış ve İslam davetini yaymak için kullandıkları meşru araçlarda da bir yükseliş olmuştu. İnsanlar artık onun sadece ses kaydı şeklindeki derslerini değil kaleme aldığı aylık makalelerini ve videolu/canlı yayın sohbetlerini Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden ilgiyle takip ediyordu.

Ebu Hanzala + el Kaide + İHH?

İslam’ın hakikatlerinin üzeri örtülmeden bu şekilde profesyonelce yayılmaya çalışılması kendilerinden olmayan herkesi düşman olarak gören FETÖ şebekesi tarafından kabul edilebilir bir durum değildi. Zira İslam dinine ait meselelerin sadece onların izin verdiği kadarıyla anlatılması gerekiyordu(!). Fakat Ebu Hanzala Hoca bu konuda onların planlarını boşa çıkarıyordu. Bu sefer biraz daha büyük bir plan lazımdı. Sistemin sahibi olduğunu iddia edenler, bir taşta iki kuş vurmak istiyorlardı. Böylece hem Ebu Hanzala Hoca cezaevine girecek hem de mevcut hükümetle problemi olan şebeke, iktidarı köşeye sıkıştıracaktı. Bunun için bir denklem gerekiyordu: Ebu Hanzala + el-Kaide + İHH.

İslami sohbetlerinde el Kaide’yi eleştirip onlardan olmadığını beyan etmesine rağmen Halis Bayancuk 9 ay sonra 14 Ocak 2014’te tekrardan göz altına alındı. Bu sırada İHH’ya da bir baskın düzenlendi ve el Kaide ile İHH ilişkilendirmek istendi. Böylece hükümet, uluslararası toplumda töhmet altında bırakılacaktı. Fakat masabaşında hazırlanan bu tezgah yine tutmamıştı. Van F tipi Cezaevi’nde bulunan Ebu Hanzala Hoca, iddianamesi dahi hazırlanmadan 10 Ekim 2014’te ara mahkemede tahliye edilmişti. Çünkü ortada yine sabit bir delil yoktu…

Dünya Medyasından Ebu Hanzala Hoca ile Röportaj

2015 yılı Nisan ayında dünya haber kuruluşlarından olan Reuters, Ebu Hanzala Hoca’dan bir röportaj talebinde bulunmuş ve röportaj gerçekleşmişti. Röportaj içerisindeki sorulara verilen cevaplar haber kuruluşunun hoşuna gitmediğinden yayınlanmamış, sadece yazılı haber yapılmıştı.1 Fakat aynı röportaj Tevhid Medya Ofisi tarafından da görüntü ve ses olarak kayıt altına alındığından bu kuruluş tarafından yayınlanmıştır. Artık Ebu Hanzala Hoca dünya medyasında da yer almış ve takip edilmesi hız kazanmıştı.

Ebu Hanzala Hoca Mevcut Hükümete Sesleniyor!

Devletin En İyi Başardığı Şey İftira Atmaktır!

2015 yılına gelindiğinde artık Ebu Hanzala Hoca’nın dersleri, kitapları farklı dillere tercüme edilmiş ve özellikle Avrupa ülkelerinden daha da bir takip edilmeye başlanmıştı. Artık yerel değil küresel tuğyan için de bir sorun olarak gözüküyordu. 2015 yılındaki Ramazan Bayramı Hutbesi’nde yapmış olduğu etkili konuşma ve hükümete seslenişi iktidarı rahatsız etmişti. O dönemde Türkiye’de yaşanan ‘Suruç Patlamaları’ bahane edilip bu olay hükümet tarafından üzerine yıkılmaya çalışıldı. Bundan dolayı 23 Temmuz 2015 yılında IŞİD’in Türkiye Sorumlusu olarak gözaltına alındı. İlginç olan; önceden ‘etiket’ledikleri isim olan ‘El Kaide’ bu sefer değişmiş ‘IŞİD’ olmuştu. Çünkü o dönemde dünya siyasetinde IŞİD konuşuluyordu. Bu yüzden insanları farklı bir isimle kandırmak gerekiyordu.

Solcu Gazeteciden İnsani İtiraf!

Suruç dosyasıyla ilgili yapılan mahkemeye katılan bir gazetecinin yayınladığı makalesinde ‘Ebu Hanzala’nın bu davasından Suruç dosyası çıkmaz!’2 itirafı her şeyi gözler önüne seriyordu.

Ebu Hanzala Hangi Örgütün Emiri: El Kaide mi? IŞİD mi?

2015 yılındaki yargılamada daha garip olanıysa; Ebu Hanzala Hoca’nın birbirleriyle problem yaşayan iki örgütün (El Kaide ve IŞİD’in) sorumlusu olduğu iddia ediliyordu. Halis Bayancuk da bu ilginç durumu mahkemeye sordu: ‘Benim hem bir örgütün yöneticisi olduğum iddia edilirken birbirleriyle problem yaşayan diğer bir örgütün de sorumlusu nasıl olabilirim?’ Hakikat gayet açıkken cevap verecek kesimlerin ağızları ve vicdanları da bir o kadar kapalıydı. Fakat kurulan tuzaklar Allah’ın takdiriyle yine boşa çıkmıştı. Ebu Hanzala Hoca 24 Mart 2016 yılında Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmişti.

Ebu Hanzala Hoca Başkent Ankara’da!

Ebu Hanzala Hoca, Tevhid Dergisi’nin Ankara temsilciliğinde aylık olarak Pazar günleri saat 09.00’da Kur’an Tefsiri üzerine seminerler veriyordu. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da yaptığı sohbetler nedeniyle cumhuriyetçi çevreler tarafından ‘Bu şahsın Ankara’da ne işi var? Nasıl gelir buraya?’ şeklindeki serzenişleri oluyordu. Herkese özgürlük vadeden kesim, kendilerinden olmayanlara karşı nefislerinde gizledikleri o düşmanlığı ilk fırsatta kusuyordu. Mevcut hükümet de kendini İslamcı(!) olarak halka ilan etse de cumhuriyetçileri susturmak için İslam ehline saldırıyordu.

Ebu Hanzala Hoca’nın Türkiye’nin birçok ilinden katılımın olduğu Ankara’da düzenlediği Kur’ân Tefsiri Sohbeti ilginç bir sebeple iptal edilmiş ve kendisi de bu konuyla alakalı bir açıklama yapmıştı.3 ‘Kehf Suresi Tefsiri Dersinin İptaline Dair Açıklama’ başlıklı konuşmasından sonra 8 Mart 2017 tarihinde Ankara’da ‘Devlet büyüklerine hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa sevk etme’ iddiasıyla gözaltına alınmış 13 Mart 2017’de serbest bırakılmış ve daha sonra bu davadan beraat etmişti.

Sakarya’daki Bir Yemek…

Ebu Hanzala Hoca, Sakarya ilinde davet edildiği bir yemeğe katılmış ve bu davete gittiği sırada güvenlik ekipleri tarafından adım adım takip edilip fotoğraflanmıştı. Hatta bulunduğu yemek ortamı dahi dinlemeye alınmıştı. Mevcut sistemin kinlerini akıtacağı bir fırsat daha geçmişti ellerine. Bir plan daha hazırlandı: Ebu Hanzala Sakarya’da yemek adı altında örgüt toplantısı yapıyor! Adım adım izlenirken oluşturulan deliller(!) mahkemeye verilecek fakat Bayancuk’un o mekanda yaptığı konuşmalar bilinmesine rağmen özellikle sunulmayacaktı. Çünkü yemek daveti ortamında sarf ettiği cümleler aleyhine değil lehine delil oluşturuyordu. Bu da adaletli(!) düzenin işine gelmiyordu.

Bu yemekten sonra 29 Mayıs 2017 yılında Tevhid Dergisi Bağcılar merkez binasında düzenleyeceği Ramazan sohbetlerine hazırlık yaparken bulunduğu çalışma ofisine operasyon yapılmış ve Sakarya’da katıldığı yemek daveti ‘Örgüt Toplantısı’ olarak lanse edilerek tekrardan cezaevine girmişti. Türkiye ve dünya manşetleri yine değişmemişti: IŞİD’in Türkiye Sorumlusu Ebu Hanzala Yakalandı!

Türk İstihbaratından Ebu Hanzala İtirafı!

Çıkarıldığı mahkemelerde iddia makamından sabit ve açık delil talep etmesine rağmen mahkeme tarafından bir şey sunulmayıp ‘Senin oğlun 2016’da doğdu. Fakat sen yıllardır Ebu Hanzala ismini kullanıyorsun niye?’ gibi trajikomik sorular yöneltilmişti. Verecek cevabı olmayanların hayali cümlelerle meseleyi saptırmaktan başka yaptıkları bir şey yoktu.

Açık ve sabit bir delil olmamasına ve MİT’in Bursa Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermiş olduğu 'BYS-2014.11.25.-18.45.44.90848' numaralı raporda:

Halis BAYANCUK'un tahliye sonrası IŞİD'e karşı yaptığı temkinli/nispeten mesafeli açıklamaları IŞİD yanlısı bazı radikal unsurları rahatsız etmiştir.’

Veya Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Sakarya Mahkemesi'ne göndermiş olduğu 25.11.2015 tarihli '2015112616150216904' no’lu raporunda ise:

Halis Bayancuk'un liderliğini yaptığı grup tarafından Kasım 2015 itibarıyla, çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren herhangi bir gruba biat etmediği, bu yöndeki düşüncelere de sıcak bakmadığı...’ şeklinde ifadeler olmasına rağmen haksız yargılanma sonucunda ‘IŞİD’in Türkiye Sorumlusu’ suçlamasıyla 12,5 yıl ceza aldı. Mahkemede yaptığı konuşma Tevhid Dergisi’nde yayınlandı.4

Türk Yargısından Son Perde

Bazı itirafçıların mahkeme kayıtlarına yansıyan ‘Konya’da Tevhid Dergisi dışındaki birçok yapı IŞİD’e destek veriyor ama onlar vermiyor.’ veya ‘Suriye’de olanların hepsi Hanzala’yı tekfir ederdi/kafir görürdü.’ beyanları açığa çıktı ama buna rağmen Halis Hoca hâlâ cezaevinde tutulmaya devam edildi.

Ve şimdi gelinen noktada hiçbir akıl ve vicdan sahibinin yaşanan süreci kabul etmeyeceği iki karar daha verildi. İlki, Tevhid Dergisi’nin Ankara şubesine yapılan soruşturma sonucu açılan ve 26/04/2019 tarihli Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında şu ibarelere yer verilmişti:

 ‘Sanıkların üyesi oldukları iddia olunan Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk’un yöneticiliğini yaptığı oluşumun DAEŞ/IŞİD terör örgütü ile bağlantılı bir yapılanma olarak kabul edilemeyeceği anlaşılmıştır.’

 Peki mahkeme kararları, istihbarat raporları, itirafçı ifadelerinde görüldüğü üzere Halis Hoca IŞİD değilse yıllarca neden dolayı IŞİD adı altında yargılandı ve operasyon gördü?

 İkinci dikkat çekici karar ise 28/05/2019 tarihli İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin kararıydı:

 ‘Sanığa yüklenen silahlı terör örgütüne yönetici ve üye olma suçlarının temadi eden suçlardan oluşu karşısında, hakkındaki davaların birleştirilmesi suretiyle sanığın hukuki durumunun tayin ve tespiti gerektiğianlaşılmakla;

İstinaf başvurusunda bulunan sanık müdafinin ve O yer Cumhuriyet Savcısının istinaf nedenleri bu sebeple yerinde görülmüş olduğundan CMK’nın 280/1-d maddesi uyarınca diğer yönleri incelenmeksizin hükmün öncelikle bu sebepten dolayı BOZULMASINA…’

 İstinaf mahkemesinin ‘Sanığın hukuki durumunun tayini/belirlenmesi ve tespiti gerekir’ diyerek Halis Hoca’nın 14 yıllık cezasını/dosyasını bozmasına rağmen sistem tarafından bunca yıldır ‘Hukuki durum tespiti yapılmadan’ tutuklu olarak yargılanmasına devam edilmişti. Anlaşıldığı üzere mızrak çuvala sığmıyordu…

2007-2018 yılları arasında yaptığı İslami davet çalışmaları sonrasında Ebu Hanzala Hoca 6 yıl cezaevinde kalmıştır. Şuan Silivri 9 no’lu yüksek güvenlikli Cezaevi’nde tutulmaktadır.

Bu Zulmün Neresindesiniz?

Ebu Hanzala Hoca’nın Eserleri

Ebu Hanzala Hoca’nın 2007-2018 yılları arasında Türkiye’deki Tevhid ve Sünnet daveti süresince ‘Tevhid Dersleri’ web sitesinde yayınlanan bini aşkın ilmî sohbeti, hem özgürken hem de cezaevi sürecinde ‘Tevhid Dergisi’ sitesinde yayınlanan yüzlerce makalesi ve 14 adet kitabı bulunmaktadır.5 Kitaplarının çoğunu cezaevinde ya yazmış ya da tamamlamıştır.

Kendi ifadesiyle Yusuf’un diyarı olan Mısır’da hazırlıklarını yaptığı Tevhid Meali’ni yine Yusuf’un mekanı olan zindanda bitirmiştir.

Türkiye’de rejim ve yandaşları tarafından kendi saltanatlarının devamı/ bekası için halkların din adı altında kandırılarak ebedi hüsrana götürülmesine karşılık Ebu Hanzala Hoca Kur’âni hakikatleri ‘Tevhid ve Sünnet’ esasıyla gittiği her mekanda dile getirmiş ve getirmeye devam etmektedir.

1 https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-turkey-networks/turkey-faces-delicate-battle-against-islamic-state-sympathizers-at-home-idUSKBN0ND0VM20150422

2 https://www.birgun.net/haber-detay/ebu-hanzala-gercegi-148426.html

3 https://tevhiddersleri.org/kategori/guncel/gundeme-bakis/kehf-suresi-tefsiri-dersinin-iptaline-dair-aciklama

http://tevhiddergisi.org/makale/savunma

Ebu Hanzala Hoca’nın Kitapları:

Tevhid Kur’ân-ı Kerim Meali

Tüm Rasûllerin Ortak Daveti - La ilahe illallah

Tüm Rasûllerin Ortak Müjdesi - Muhammedun Rasûlullah

Akaid Dersleri

Güncel İtikad Meseleleri

Allah’a Adanmış Gençlikler

Kalp Katılığının Zararları - Şerh

Dinin Anlaşılmasında Dört Temel Kaide - Şerh

Tağuta Kulluğun Modern Mabedleri - Komisyon

İhtilaf Fıkhı

Müslümanların Allah’a Karşı Sorumlulukları

Müslümanların Emirlere Karşı Sorumlulukları

Müslümanların Birbirlerine Karşı Sorumlukları

Ramazan Mektubu - Risale

 

Bu Sayfayı Paylaş :